Telefon: 531 782 978 E-mail: biuro@garaze-ogrodowe.pl
Marzec w ogrodzie
Tegoroczny marzec jest dokładnie taki jak w przysłowiu – w marcu jak w garncu. Mamy zarówno trochę słońca jak i deszcz, śnieg oraz grad. Mimo tak różnorodnej i niesprzyjającej aury marzec jest bardzo ważnym miesiącem dla każdego posiadacza ogrodu. To właśnie 21 marca przypada pierwszy dzień tak upragnionej przez wszystkich wiosny.
W marcu rozpoczynamy porządkowanie ogrodu po zimie. Musimy wygrabić pozostałe zeszłoroczne liście z trawnika. Powinniśmy obejrzeć dokładnie w jakim stanie są nasze rośliny i czy nie mają widocznych uszkodzeń oraz widocznych czynników chorobowych. Należy pamiętać, iż to ostatni dzwonek jeżeli chodzi o przycinanie roślin posadzonych jesienią. Agrest maliny, czy porzeczki przycinamy tuż nad ziemią, natomiast starsze drzewa i krzewy przycinamy tak, by je “prześwietlić”. Takie cięcia pomagają zapobiegać wielu chorobom. mniejsza ilość gałęzi powoduje, iż więcej światła może dotrzeć do wnętrze korony drzew, ale też powoduje iż pędy szybciej obsychają po deszczu dzięki temu zmniejsza się ryzyko chorób, które spowodowane są nadmierną wilgocią. Koniec marca – przy ładnej i sprzyjającej pogodzie – to też dobry czas na sadzenie nowych drzew i krzewów owocowych. Po posadzeniu należy je przyciąć i regularnie podlewać w razie potrzeby.
Warto w tym czasie pomyśleć o ewentualnym oprysku drzew owocowych, dzięki nim można uniknąć groźnych chorób roślin, a opryski takie w późniejszym terminie są często niemożliwe. Marzec to też najwyższy czas by przemyśleć nasz ogródek warzywny. Warto to mądrze zaplanować, a do sklepu z nasionami pójść już z gotową listą. Warto zwrócić uwagę na czas wysiewu poszczególnych roślin, ale też na to, kiedy wysiewamy konkretne rośliny oraz czy możemy to zrobić bezpośrednio do gruntu, czy też potrzebujemy je sadzić w domu/szklarni.
Wraz z początkiem miesiąca, jeżeli zrobiło się wystarczająco ciepło, możemy usunąć okrycia zimowe roślin, które zabezpieczały je przed mrozem i wiatrem. Warto pamiętać, iż takie okrycia zdejmujemy w pochmurne dni, bo dzięki temu nie narazimy rośliny na zbyt duże skoki temperatury pomiędzy słonecznym dniem, a zimną jeszcze nocą.
Wraz z początkiem wiosny warto również zadbać o nasze przydomowe trawniki. Zgrabiamy stare liście, zeschnięte źdźbła trawy, mech, czy rozłożony jesienią kompost. W najbliższym czasie trawnik będzie potrzebował dużej ilości tlenu, vo powinno wpłynąć na naszą intensywną jego pielęgnację. Aby przewietrzyć trawnik i dostarczyć mu odpowiednią ilość tlenu należy użyć aeratora lub specjalnej nacinarki do darni. Gdy zauważymy pierwsze oznaki wzrostu (zazwyczaj w drugiej połowie marca) warto zasilić trawnik nawozem. W tym okresie zalecane jest nawożenie wieloskładnikowe.
Jak widać mimo, iż pogoda o tym nie przypomina marzec to czas intensywnej pracy w ogrodzie. Mimo, iż powyższy zapis dotyczy tylko najważniejszych prac w ogrodzie, należy też w tym czasie pamiętać o zadbaniu zarówno o róże, byliny czy iglaki. Warto też poświęcić kilka chwil na pielęgnację roślin w domu i na balkonie. Dzięki tym przygotowaniom będziemy mogli się cieszyć piękne ogrodu nie tylko na wiosnę, ale i latem oraz jesienią, a zadbanie o rośliny odwdzięczy nam się bogatymi plonami w późniejszym okresie.